Solarisy na linie 3 i 11 – Miasto Opole rozstrzygnęło przetarg

Autobus elektryczny 802

9 nowych autobusów elektrycznych marki Solaris będzie jeździło ulicami Opola. Miasto rozstrzygnęło przetarg na dostarczenie pojazdów.

Firma Solaris Bus&Coach zdobyła 97 punktów na 100 możliwych. Pokonała firmę Daimler Buses Polska, która zdobyła ponad 71 punktów. Oznacza to, że nie Mercedesy, ale Solarisy zostaną dostarczone do Opola. Będą one przeznaczone do obsługi linii 3 oraz 11.

Autobusy zostaną zakupione w ramach projektu „Elektromobilne Opole – etap 2”. Będą to autobusy klasy MAXI. Zgodnie z projektem, będą to pojazdy niskopodłogowe, o długości maksymalnej około 12 metrów. Każdy z autobusów pomieści na pokładzie minimalnie 80 osób. W ramach projektu zamontowane zostaną także ładowarki dwustanowiskowe w zajezdni przy ul. Luboszyckiej oraz ładowarka szybkiego ładowania, czyli pantograf (na pętli przy ul. Pużaka).

Zakup autobusów to koszt około 34 milionów złotych, z czego 20 pochodzi z dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach programu Zielony Transport Publiczny.