Od 70 lat zawsze po drodze – na pl. Kopernika można oglądać wystawę o historii MZK

Wystawa z okazji 70 lecia MZK

Miejski Zakład Komunikacyjny Sp. z o.o. świętuje w tym roku jubileusz 70-lecia. Z tej okazji przygotowana została wystawa ukazująca historię firmy. Ekspozycję można oglądać do 21 września obok przystanku „Plac Kopernika-Uniwersytet”.

To nieprzypadkowa lokalizacja – mówi Tadeusz Stadnicki, prezes MZK w Opolu. – Jest to drugi, jak wskazują nasze badania, przystanek jeśli chodzi o frekwencję naszych pasażerów. Palmę pierwszeństwa dzierży bowiem ten z dużo większą tradycją – „Niemodlińska-Koszyka”. W ciągu ostatnich 8 miesięcy jubilata, Miejski Zakład Komunikacyjny, w autobusach odwiedziła rekordowa liczba pasażerów. Już przewyższająca rekordowy dotąd rok 2019. Ten niepokój, który gościł po tych 2 ciężkich latach pandemii, który powodował niepewność czy pasażer wróci – dzisiaj możemy powiedzieć, że pasażerowie tłumnie przybyli na obchody jubileuszu. Chcemy go świętować wspólnie – na pl. Kopernika, a także za kilka tygodni, 23 września, na kolejnej edycji dnia otwartego w naszej zajezdni przy ul. Luboszyckiej. Codziennie ponad 1100 kursów, ponad 2 tysiące kilometrów i wielu, wielu pasażerów, którym chcemy tę wystawę sukcesywnie zaprezentować też w autobusach. Te plakaty będą pojawiały się w naszych autobusach.

Na 20 planszach zawarta została historia opolskiej komunikacji miejskiej. Jak zaznacza Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, 70-lecie to jubileusz, z którego warto się cieszyć.

Jestem młodszy niż MZK, ale od dziecka jestem z tą firmą. Najpierw jako mały pasażer jeździłem do przeszkoda, potem do szkoły. Widzę wiele pozytywnych zmian, jak fajnie ta komunikacja wygląda. 20 milionów ludzi nie może się mylić, a tyle korzysta rocznie z przejazdów autobusami miejskimi. Mamy się też czym chwalić. Nowoczesny tabor, odnowiona baza – to jest to, co się udało zrobić w ostatnich latach.  Super nowoczesne przystanki z informacją pasażerską, biletomaty i dziesiątki innych innowacji, które na co dzień służą mieszkańcom – zaznacza Arkadiusz Wiśniewski.

Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Archiwum Państwowym w Opolu. Sławomir Marchel, zastępca dyrektora tej jednostki, zwraca uwagę na to, że historia miasta jest ściśle związana z komunikacją.

Bardzo się cieszę, że Archiwum Państwowe w Opolu po raz kolejny mogło wspólnie z jednostką miejską opowiedzieć piękną historię naszego miasta. Archiwum to dokumenty, a dokumenty tworzą ludzie, żeby opowiedzieć o ludziach, o mieszkańcach naszego miasta. Historia mieszkańców naszego miasta to również  historia ruchu, tego w jaki sposób się przemieszczamy, docieramy do pracy, do miejsc rozrywki, kultury. O tym jest ta opowieść, jak transport miejski rozwijał się razem z tkanką naszego miasta i jak pięknie przez 70 lat nasza rzeczywistość zmieniała się na lepsze. Ta wystawa napawa optymizmem. Kiedy się ją czyta widzimy gdzie MZK zaczynał, a w jakim punkcie jesteśmy. Chciałbym szanownemu jubilatowi życzyć, aby zgodnie z hasłem , które jest na jednej z tablic śmiało kroczył do przodu i rozwijał się i przez kolejne dziesięciolecia wspomagał mieszkańców – mówi Marchel.

Wystawa jest jednym z elementów towarzyszących obchodom 70-lecia Spółki. W ramach świętowania odbędzie się także Dzień Otwarty Zajezdni. 23 września MZK otworzy swoje bramy dla mieszkańców Opola oraz miłośników komunikacji miejskiej.