Nowe „elektryki” dojechały do naszej zajezdni

Autobusy elektryczne na zajezdni

Mają po 12 metrów i za kilka tygodni wyjadą na ulice miasta. Pierwsza partia nowych autobusów elektrycznych przyjechała dzisiaj do zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Trzy pojazdy zostały dostarczone przez firmę Solaris Bus&Coach.

Nowe „elektryki” będą obsługiwać trzy linie: 5, 9 i 13. Pojazdy zostały zakupione dzięki wsparciu z funduszy unijnych. Koszt całego projektu to prawie 32 miliony złotych.

Autobusy wyposażono w nowoczesne rozwiązania. Są to m.in. asystent aktywnego hamowania, asystent kontroli prawej strony, czy też system neutralizujący wirusy i bakterie. Asystent aktywnego hamowania to rozwiązanie, które Solaris zastosował po raz pierwszy. Rozpoznaje on przeszkodę i wysyła ostrzeżenie do kierowcy a w przypadku awaryjnym potrafi nawet sam zatrzymać autobus.  Asystent kontroli prawej strony służy do obserwacji i pilnowania tak zw. martwego pola czyli stref, które przy tak dużych pojazdach jak autobusy są czasami niewidoczne dla kierowcy. System będzie ostrzegał przed ewentualną kolizją.  System neutralizujący wirusy i bakterie natomiast służy do zabijania mikroustrojów w całym systemie wentylacji i klimatyzacji autobusu.

Kolejne autobusy w ramach realizacji tego projektu przyjadą do zajezdni w ciągu najbliższych kilku dni. Realizacja zadania zakłada bowiem zakup 8 zeroemisyjnych autobusów – 6 dwunastometrowych i 2 osiemnastometrowych (przegubowych).