ODCZAROWUJEMY – AUTYZM
Autyzm

Niejeden z nas zapyta „Autyzm, a co to takiego?”

Czasami słyszymy „Świat zwariował”. Nasze życie to coraz częściej pośpiech, brak czasu, nerwowość, irytacja czy niezrozumienie. Jesteśmy zaskakiwani, ba, bombardowani informacjami, nowymi sytuacjami i wyzwaniami. Dla większości z nas to tylko kolejne epizody z życia, z którymi lepiej lub gorzej sobie radzimy. Ale nie wszyscy.

Osoby z autyzmem, a właściwie będące w spektrum autyzmu, charakteryzują się trudnościami w relacjach z ludźmi i komunikacji z otoczeniem. Ich mózg pracuje w niestandardowy sposób, a odbiegające od ogólnie przyjętych norm zachowanie, wynikające często z nadwrażliwości na dźwięk, światło, zapach czy dotyk może być niezrozumiałe dla pasażerów i wywoływać nieodpowiednie reakcje.

Miejmy to na uwadze widząc nietypowo zachowującego się podróżnego, który np. trzepocze rękoma, mówi do siebie, klaszcze, czy śmieje się nieadekwatnie do sytuacji. Bądźmy wyrozumiali, po prostu zrozummy.

Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas i poświęcone temu zagadnieniu plakaty, które zobaczycie Państwo w autobusach, skłonią Was do refleksji, że inność to też właściwość człowieka, a ten zawsze wymaga szacunku.

Translate »