Dla osób niepełnosprawnych

Wszystkie autobusy którymi dysponuje Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Pojazdy te, oznakowane symbolem wózka inwalidzkiego, wyposażone są w system obniżania osi pojazdu po stronie drzwi wejściowych ECAS (ang. Electronically Controlled Air Suspension), niwelujący różnicę poziomów pomiędzy krawężnikiem, a podłogą pojazdu (tzw. przyklęk z ang. kneeling).

W środkowych drzwiach autobusu znajduje się specjalna platforma, ułatwiająca wprowadzanie wózka inwalidzkiego. Obsługę platformy wykonuje kierowca autobusu, którego pasażer może przywołać umieszczonym przy drzwiach przyciskiem. W środkowej części autobusu znajduje się wydzielone miejsce, wyposażone w pasy do zamocowania wózka. Pasażer niepełnosprawny uprawniony jest do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów, zgodnie z zapisami zawartymi w zakładce Uprawnienia i ulgi.

————————————————————————————————————–

Podróżowanie środkami komunikacji zbiorowej bywa trudne nie tylko dla osób niepełnosprawnych, czy starszych, mających problem z poruszaniem się, ale również dla pasażerów ze spektrum autyzmu, dla których szum, hałas, wielorakość bodźców i wrażeń towarzyszących korzystaniu z transportu publicznego są wysoce stresujące.

Spot „Nie oceniaj. Każdy ma swoje K2.” pokazuje wyzwania, przed którymi stają oni podczas korzystania z przejazdów autobusami miejskimi i nie tylko, i choć napotykane w codziennym życiu, porównane mogą zostać do ekstremalnego wyczynu, jakim był pierwszy w historii świata zjazd na nartach ze szczytu K2 dokonany przez Andrzeja Bargiela.

Niestandardowe zachowania osób autystycznych, wynikające często z ich nadwrażliwości na dźwięk, światło, zapach czy dotyk mogą być niezrozumiałe dla pasażerów i wywoływać nieodpowiednie reakcje. Bądźmy więc wrażliwi i wyrozumiali dla nietypowo zachowującego się podróżnego, który np. trzepocze rękoma, mówi do siebie, klaszcze, czy śmieje się nieadekwatnie do sytuacji, bo to, co dla nas jest zwykłą sprawą, dla kogoś innego może stanowić kolejny tego dnia szczyt do zdobycia.

Translate »