Zajezdnia MZK gotowa na przyjęcie autobusów elektrycznych

Ładowarka elektryczna do autobusów

Zajezdnia MZK gotowa na przyjęcie autobusów elektrycznych. W bazie przy ul. Luboszyckiej zakończyły się prace budowlane i trwa montaż ładowarek.

Przypomnijmy, w ramach projektu „Elektromobilne Opole – etap 1” do stolicy województwa trafią pierwsze zeroemisyjne autobusy. Będzie to 5 pojazdów Urbino 12 electric marki Solaris.

Aby obsłużyć nowe autobusy w zajezdni przeprowadzone zostały prace budowlane oraz instalacyjne. Pomieszczenie, w którym do tej pory znajdował się agregat prądotwórczy, przebudowano tak, aby mógł się w nim znajdować nowy, trzyfazowy transformator oraz rozdzielnice. Transformator, który będzie obsługiwał tę inwestycję, to tzw. suchy transformator. Nad jego pracą czuwają specjalne urządzenia pomiarowe. Jeśli wzrasta jego temperatura umieszczony wewnątrz pomieszczenia wentylator zwiększa swoje obroty i utrzymuje jak najkorzystniejszą temperaturę do pracy transformatora. Jeśli doszłoby do awarii, automatycznie uruchomi się syrena alarmowa, umieszczona na ścianach budynku.

W zajezdni zbudowana została także rozdzielnica niskich napięć – z tego pomieszczenia zasilane będą ładowarki znajdujące się na zajezdni. Obecnie trwa ich montaż. Są to trzy dwustanowiskowe ładowarki o mocy 120 Kw. Umożliwiają one ładowanie jednego autobusu z pełną mocą oraz dwóch pojazdów z mocą 60kW.

Pierwsze autobusy elektryczne w Opolu będą kursowały na linii 25. Koszt całego projektu to 21 milionów złotych. 14 milionów pochodzi z dofinansowania Centrum Unijnych Projektów Transportowych.