Umowa podpisana! Za niespełna rok nowe elektryki przyjadą do Opola

Podpisanie umowy

Na jednym ładowaniu przejadą aż 100 kilometrów – Miejski Zakład Komunikacyjny podpisał umowę z firmą Solaris Bus & Coach na dostarczenie 8 autobusów elektrycznych. Oferta została wybrana w drodze przetargu. Solaris zaproponował wykonanie zadania za 31 milionów 783 tysiące złotych (31 783 200 zł).

– W ramach kontraktu dostarczymy sześć autobusów dwunastometrowych (5 takich pojazdów jeździ już ulicami Opola) oraz dwa przegubowe – mówi Andrzej Sienkiewicz, Dyrektor Sprzedaży Krajowej Solaris Bus & Coach sp. z o.o.

– Te pojazdy będą miały większe i nowocześniejsze baterie, o większych parametrach. Udzieliliśmy na nie 5-letnią gwarancję, a na najbardziej newralgiczny element, czyli na baterię, 10 lat. Autobusy przegubowe pomieszczą około 110 pasażerów. Będą wyposażone też w nowości. Między innymi w system neutralizujący wirusy i bakterie. Jest to system oparty na lampach UV. Specjalne filtry zabijają mikroustroje w całym systemie wentylacji i klimatyzacji autobusu. Będą to pojazdy zdecydowanie bezpieczniejsze od innych.

Nowe „elektryki” będą obsługiwać trzy linie – 5, 9 i 13.

– To linie poruszające się głównymi ciągami komunikacyjnymi stolicy regionu – – zaznacza prezes MZK Opole Tadeusz Stadnicki. – Pojazdy te będą szły w kierunku pojazdów ultranowoczesnych. Sprawdzone rozwiązania zainspirowały nas do postawienia nowych warunków. W „elektrykach” pojawią się nowoczesne rozwiązania. To m.in. asystent aktywnego hamowania. Firma Solaris postawiła na to po raz pierwszy. System rozpoznaje przeszkodę i wysyła ostrzeżenie kierowcy. Jeśli nie uzyskałby odpowiedzi w postaci jego reakcji, rozpocząłby działanie. Nie polegało by to jednak na gwałtownym hamowaniu, tak aby pasażerowie nie odnieśli obrażeń. Drugie rozwiązanie, które jest novum, to asystent kontroli prawej strony. Obejmuje ono obserwację martwej strefy, której kierowca przy skręcie nie widzi. System ma ostrzegać przed ewentualną kolizją z innymi pojazdami i uczestnikami ruchu.

Obecny na podpisaniu umowy Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zaznacza, że stolica regionu za jeden z głównych celów stawia sobie dbałość o ekologię oraz komunikację miejską.

– Popieramy transport zbiorowy, stąd od wielu lat w naszym mieście dokonuje się rewolucja w tej sferze – przyznaje prezydent. – Ma ona zachęcić do korzystania z autobusów MZK mieszkańców. Żeby wybierali autobusy, nie samochody. Samochodem, przeciętnie, jedzie nieco ponad 1 osoba, tymczasem w autobusie jedzie kilkadziesiąt i dojeżdżają do celu, co jest lepsze dla środowiska. Elektryki są zeroemisyjne – zero „złej” emisji trafi do powietrza. 8 takich pojazdów, w 85% sfinansowanych z pieniędzy unijnych, trafi w ciągu roku do Opola. Bardzo się z tego cieszę, bo transport zbiorowy jest ekologiczny nie tylko w deklaracjach, ale także w konkretnych czynach, które tu można obserwować. Te autobusy spowodują, że 1/6 taboru MZK będzie zeroemisyjna.

Na dostarczenie pojazdów firma Solaris ma 360 dni. W ramach tego zadania powstaną także ładowarki w zajezdni oraz pantograf na pętli przy ul. Pużaka.

W czasie wydarzenia wyróżniliśmy też kierowców. Upominki od firmy Solaris otrzymali Karolina i Tomasz Kłopotowscy oraz para zmienników – Marcin Kaszper i Michał Jarosz.