„STOP-BUS” na ulicach Opola

STOP BUS

Jak ustępować pierwszeństwa autobusom? Czy wyjeżdżający z zatoczki lub przystanku pojazd komunikacji miejskiej zawsze ma pierwszeństwo? Wraz z policjantami Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu edukowaliśmy kierowców. Na ulicach Opola pojawiły się patrole, które zwracały uwagę na zachowanie kierowców, kiedy autobusy MZK wyjeżdżały z zatoczek lub ruszały z przystanków. Działania miały charakter edukacyjny i kontrolny, aby przypomnieć najważniejsze zasady.

Jak mówi podkomisarz Tomasz Kukułka, z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, do ustąpienia pierwszeństwa kierowców obligują przepisy ruchu drogowego.

– Mowa o artykule 18 Prawie o ruchu drogowym. Obliguje on kierowcę, który dojeżdża do oznakowanego przystanku, do zmniejszenia prędkości, a w razie konieczności zatrzymania się w celu umożliwienia włączenia się do ruchu kierującemu autobusem. Apelujemy o współpracę między kierowcami i kulturę.

Łukasz Halkiewicz z MZK Opole zwraca uwagę, że zachowanie kierowców często jest skrajnie nieodpowiedzialne.

– Kierowcy rzadko się zatrzymują i wpuszczają autobusy. Widzimy w lusterkach, że często zauważając kierunkowskaz dodają gazu, aby nie wpuścić autobusu, żeby za nim nie jechać – dodaje.

Z danych policji wynika, że co roku na drogach naszego regionu dochodzi do około 20 zdarzeń związanych z nieustępowaniem pierwszeństwa pojazdom komunikacji miejskiej. Za spowodowanie kolizji z autobusem sprawcy grozi mandat do 5 tysięcy złotych oraz 12 punktów karnych.

STOP BUS
STOP BUS
STOP BUS