Solaris dostarczy autobusy elektryczne do Opola

Autobus elektryczny

Miejski Zakład Komunikacyjny wybrał najkorzystniejszą ofertę w przetargu na 8 nowych autobusów elektrycznych. Pojazdy zostaną dostarczone przez firmę Solaris, która zaproponowała wykonanie zadania za 31 milionów 783 tysiące złotych (31 783 200 zł). Drugą ofertę złożył Mercedes, który za dostarczenie pojazdów i infrastruktury wyliczył ponad 38 mln zł (38 350 821,90zł zł). MZK wybrał najkorzystniejszą ofertę według kryteriów: ceny (60%), warunków techniczno-eksploatacyjnych (35%) oraz warunków gwarancji (5%).

Przypomnijmy, zamówienie dotyczy dostarczenia 8 nowych autobusów elektrycznych (sześciu dwunastometrowych oraz dwóch osiemnastometrowych – przegubowych). Powstaną także ładowarki w zajezdni oraz pantograf na pętli przy ul. Pużaka. Nowe elektryki będą obsługiwać linie: 5, 9 i 13. Mają przyjechać do Opola w ciągu 360 dni od podpisania umowy.
Silniki pojazdów mają mieć moc nie mniejszą niż 160kW w pojazdach solowych i nie mniejszą niż 230kW w przegubowych. Będą one posiadały funkcję odzyskiwania energii w czasie hamowania. Spółka wymaga także zastosowania akumulatorów High Power typu LFP, które pozwolą przejechać w ruchu miejskim minimum 100 kilometrów na jednym cyklu ładowania. Pojazdy będą ładowane przy użyciu tak zwanego pantografu odwróconego oraz wtyczek Plug-in umieszczonych z boku oraz z przodu pojazdu.

Autobusy mają być także wyposażone w system neutralizujący wirusy, bakterie i inne drobnoustroje. Wykorzystywane będą do tego lampy UV oczyszczające powietrze, które będzie dostarczane do wnętrza pojazdu. Kabina kierowcy natomiast ma być zabudowana, wydzielona z oszklonymi drzwiami. Znajdzie się w niej także lodówka do użytku kierowcy. Pojazdy będą klimatyzowane.

Zakup autobusów jest możliwy dzięki dotacji z Unii Europejskiej.