Rozpoczęły się prace przy budowie nowego pantografu

Przygotowanie infrastruktury pod nową stację ładowania na pętli Pużaka

Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się na pętli autobusowej przy ul. Pużaka. Są one związane z przygotowaniem infrastruktury pod nową stację ładowania, czyli tak zwany pantograf.

Aby nie skomplikować ruchu autobusów na pętli wykonano przewiert sterowany pod powierzchnią placu parkingowego. Specjalna maszyna wydrążyła przepust, którym poprowadzona zostanie sieć teletechniczna. Wykonany został wykopy pod fundament stacji ładowania, następnie przywieziony będzie fundament prefabrykowany, ułożone zostaną przyłącza energetyczne  i zostanie dostarczona ładowarka. Kiedy pantograf zostanie podłączony odbędą się prace odbiorowe i po ich pozytywnym zakończeniu na pętli rozpoczną się testy nowych autobusów elektrycznych.

Pantograf, który będzie znajdował się w sąsiedztwie największego blokowiska w Opolu, będzie działał na zasadzie odwróconej – czyli, że na autobusach zamontowane są szyny odbiorcze, a ze stacji ładowania zjeżdża pantograf, opada na szyny i zaczyna się ładowanie magazynów energii autobusów.

Prace są prowadzone w ramach realizacji projektu na dostarczenie 8 nowych autobusów elektrycznych. Solarisy przyjadą do Opola do października. Będą to: 6 pojazdów dwunastometrowych oraz dwa przegubowe. Autobusy będą kursowały na liniach 5, 9 i 13.

Realizacja zadania jest możliwa dzięki dotacji unijnej. Koszt projektu to ponad 36 milionów złotych, a kwota dofinansowania, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, to 25 milionów złotych. Inwestycja zakłada także instalację ładowarek w zajezdni przy ul. Luboszyckiej.