Rosnąca liczba pasażerów, ponad 6 milionów przejechanych kilometrów, nowe połączenia oraz kolejne autobusy elektryczne – Miejski Zakład Komunikacyjny podsumowuje 2024 rok.
Rośnie liczba pasażerów
Miniony rok był dla Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu czasem intensywnego rozwoju i nowych wyzwań. Dzięki licznym inwestycjom oraz dostosowaniu oferty do potrzeb mieszkańców udało się osiągnąć znaczący wzrost liczby pasażerów i wprowadzić rozwiązania, które jeszcze bardziej ułatwiły korzystanie z transportu miejskiego.
Z naszych autobusów w 2024 roku skorzystało ponad 22 miliony 198 tysięcy pasażerów. To wynik niemal o 7% lepszy niż w roku poprzednim, kiedy podróżnych było 20 milionów 773 tysiące. Taki wzrost zainteresowania świadczy o tym, że coraz więcej mieszkańców Opola wybiera transport publiczny jako wygodną i przyjazną środowisku alternatywę dla samochodów.
W 2024 roku bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się sprzedaż biletów okresowych – zakupiono ich ponad 108 tysięcy. To wzrost aż o ponad 7% w stosunku do roku ubiegłego. Te wyniki pokazują, że pasażerowie coraz chętniej korzystają z możliwości regularnego podróżowania komunikacją miejską.
W ciągu 2024 roku autobusy MZK pokonały ponad 6 milionów wozokilometrów, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy przejechały 5 milionów 772 tysiące kilometrów. Zasięg komunikacji miejskiej w Opolu stale się powiększa, a sieć połączeń zyskuje nowe trasy i lepsze dostosowanie do potrzeb mieszkańców.
Jedną z najważniejszych nowości było uruchomienie w listopadzie linii 30, która połączyła Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie z osiedlem przy ul. Stawowej. Przebieg trasy, obejmujący takie ulice jak Katowicka, Piastowska czy Reymonta, został zaprojektowany z myślą o mieszkańcach rozwijającej się części miasta. Pod koniec roku przygotowaliśmy także koncepcję wydłużenia kursowania linii 80, co z początkiem stycznia poprawiło komunikację między Opolem a gminą Prószków. W odpowiedzi na sugestie pasażerów sukcesywnie zmienialiśmy także godziny odjazdów niektórych linii, co znacząco wpłynęło na poprawę punktualności.
Środki unijne i nowe autobusy
Rok 2024 przyniósł również zmiany w naszej flocie. Na ulice Opola wyjechały nowe autobusy elektryczne Solaris, zakupione w ramach projektu „Elektromobilne Opole – etap II”. Te nowoczesne pojazdy, wyposażone m.in.: w asystenta aktywnego hamowania, system detekcji i gaszenia pożarów, system neutralizacji wirusów i bakterii, a także asystenta prawej strony. Jednocześnie rozwijaliśmy infrastrukturę ładowania – zbudowano kolejną ładowarkę pantografową na pętli przy ul. Pużaka oraz stacje ładowania w naszej zajezdni.
Pod koniec roku podpisaliśmy umowę na dofinansowanie zakupu kolejnych ośmiu autobusów elektrycznych, które będą obsługiwały linie 14 i 21. Wartość tego kolejnego projektu to prawie 35 milionów złotych, z czego ponad 27 milionów pochodzić będzie z funduszy Krajowego Planu Odbudowy.
Dbając o wygodę naszych pasażerów, wprowadziliśmy także nowe możliwości zakupu biletów. Aplikacje mobilne zbiletem i mobilet pozwalają na szybkie i intuicyjne nabywanie biletów w dowolnym miejscu i czasie.
Lider na rynku
W zeszłym roku po raz kolejny zostaliśmy wyróżnieni w rankingu Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej. W plebiscycie, organizowanym przez Strefę Gospodarki Dziennika Gazety Prawnej, po raz czwarty z rzędu uplasowaliśmy się na II miejscu. Kapituła konkursu w 2024 roku szczegółowej analizie poddała zarówno kwestie techniczne, jak i finansowe oraz udział przedsiębiorstwa w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Jury zwróciło szczególną uwagę na konsekwentną realizację planu rozwoju i sukcesywne wykonywanie go na wielu płaszczyznach, w tym przede wszystkim inwestowanie w zeroemisyjny tabor i rozwój infrastruktury towarzyszącej.
Kontakt z pasażerem i działalność edukacyjna
W kwietniu zorganizowaliśmy pierwszy Dzień Otwarty dla Kandydatów i Kandydatek do Pracy. Ponad 20 osób zainteresowanych podjęciem pracy na różnych stanowiskach odwiedziło bazę MZK. Spotkanie było okazją do porozmawiania z kierowcami i specjalistami innych dziedzin.
We wrześniu odbył się także kolejny już Dzień Otwarty Zajezdni MZK. Kilkaset osób odwiedziło bazę przy ul. Luboszyckiej. Miłośnicy komunikacji miejskiej zobaczyli jak od środka wygląda nasza praca. Można było zwiedzić między innymi dyspozytornię, zaplecze techniczno-diagnostyczne oraz rozmawiać z pracownikami, a także zasiąść za kierownicą autobusu.
W ciągu roku współpracowaliśmy także ze służbami mundurowymi – organizowaliśmy między innymi cykliczne szkolenia strażaków oraz akcje edukacyjne z policją i Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. W ramach szkoleń opolscy strażacy poznawali zasady ratownictwa technicznego w zdarzeniach z autobusami elektrycznymi, poszerzali swoje kompetencje z zakresu budowy i zasad działania elektryków, ładowarek, instalacji oraz urządzeń elektrycznych znajdujących się w pojazdach. Razem z policją prowadziliśmy akcje edukacyjne. Zwracaliśmy uwagę na bezpiecznie zachowania na drodze – zarówno kierowców, jak i innych uczestników ruchu, a także przypominaliśmy o noszeniu odblasków.
W grudniu rozpoczęła się także kampania informacyjna „Ustąp! Nie zajmuj!”. Chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę na miejsca pierwszeństwa i zajmowanie miejsc przeznaczonych dla określonych grup pasażerów – osób z niepełnosprawnością, kobiet w ciąży, osób starszych, a także pasażerów podróżujących z dziećmi.
Nie zabrakło także akcji realizowanych z naszymi partnerami. W marcu, wraz z redakcją Czasu na Opole oraz Zakładem Komunalnym, obdarowywaliśmy Panie kwiatami i cukierkami. Wspólnie z Radiem Doxa świętowaliśmy wspomnienie świętego Mikołaja, a z Fundacją Dr Clown zamieniliśmy jeden z naszych pojazdów w Uśmiechnięty Autobus. Naszą zajezdnię odwiedzały także grupy uczniów szkół podstawowych. Mali pasażerowie zwiedzali bazę, z bliska przyglądali się jak wygląda praca na poszczególnych stanowiskach i uczyli się korzystania z komunikacji miejskiej.