Poczuć się jak kierowca – za nami Dzień Otwarty Zajezdni MZK

Dzień otwarty

Najnowsze autobusy elektryczne, stary i wysłużony Ikarus, spotkania z kierowcami i dyspozytorami – za nami Dzień Otwarty Zajezdni MZK Opole. W sobotę (17.09) siedzibę spółki odwiedzili miłośnicy motoryzacji i komunikacji miejskiej. Swoje bramy otworzyliśmy po raz drugi w historii. Przez kilka godzin można było zobaczyć jak wygląda świat z perspektywy kierowcy, przyjrzeć się z bliska kokpitowi w autobusie, czy też ułożyć swój napis, który wyświetlał się na przodzie pojazdów. W ramach wydarzenia można było również zwiedzić zajezdnię i wejść do miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla pasażerów. Otworzyliśmy drzwi do dyspozytorni, w której pracownicy opowiadali o łączności z kierowcami, a także o działaniach w razie nagłych zdarzeń na ulicach Opola, do hali technologicznej, w której autobusy są myte i przygotowywane do wyjazdu na trasę, czy też do warsztatu.

Nie zabrakło atrakcji dla miłośników dawnych przejazdów komunikacją miejską. Na nasz plac wjechał Ikarus 280. Pojazd o numerze bocznym 401 przez wiele lat woził opolan ulicami miasta. Do spółki trafił w 1983 roku prosto z fabryki w Budapeszcie. Jego ostatni kurs odbył się 1 maja 2013 roku. Tym razem odwiedzający zajezdnię przy ul. Luboszyckiej mogli wejść na jego pokład i powspominać minione czasy, a także zrobić zdjęcia. Swoje historie przybliżyli także kierowcy, którzy kiedyś za sterami Ikarusów zasiadali.

Kilkaset osób zobaczyło także najnowsze w naszej flocie autobusy elektryczne. Była także możliwość zobaczenia procesu ich ładowania. Zademonstrowano także działanie najcięższego sprzętu – 32 tonowego holownika, który wchodzi w skład Pogotowia Technicznego MZK.

W wydarzeniu wzięli udział również strażacy ochotnicy z OSP Opole-Gosławice, którzy zaprezentowali swój sprzęt i zorganizowali pokaz ratowniczy, a także Strażnicy Miejscy, którzy dla najmłodszych przygotowali specjalne miasteczko rowerowe.