Nowy pantograf w Opolu. Stacja powstaje przy ul. Pużaka

Pantograf na pętli Pużaka

Nowa ładowarka będzie zasilała autobusy, które przyjadą do Opola jeszcze w tym roku. Kursować będą one na liniach: 5, 9 i 13.

Na pętli autobusowej przy ul. Pużaka trwa montaż odwróconego pantografu. Jest on wykonany z aluminium, charakteryzuje się konstrukcją monolityczną. Ładowarka na razie nie będzie podłączona do prądu. Po jej zamontowaniu rozpocznie się podłączanie do instalacji elektrycznej i teletechnicznej.

Pantograf, który powstaje przy osiedlu Armii Krajowej, to tzw. pantograf odwrócony. Platforma ładująca jest podłączona do konstrukcji pantografu. W momencie, gdy autobus zajeżdża pod stację, zostaje ona opuszczona na szyny stykowe i rozpoczyna się proces ładowania. Ładowarka o mocy do 300 kW zapewni naładowanie autobusów z pustą baterią w niecałe 2 godziny.

Pantograf jest montowany w ramach realizacji projektu na dostarczenie 8 nowych autobusów elektrycznych. Sześć pojazdów marki Solaris przyjedzie do Opola najpóźniej do października.

Koszt projektu to ponad 36 milionów złotych, a kwota dofinansowania, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, to 25 milionów złotych.