MZK Opole chce kupić 8 autobusów elektrycznych

Autobus elektryczny

MZK Opole chce kupić kolejne autobusy elektryczne. Spółka ogłosiła przetarg na dostarczenie 8 sztuk zeroemisyjnych pojazdów. Mają to być nowe fabrycznie autobusy niskopodłogowe. Przetarg został ogłoszony na:

  • dostawę sześciu dwunastometrowych klasy MAXI oraz dwóch osiemnastometrowych elektryków klasy MEGA;
  • dostawę i montaż infrastruktury do ładowania – ładowarki pantografowej (o maksymalnej mocy 300kW), 4 sztuk ładowarek dwustanowiskowych (o maksymalnej mocy 120 kW) , które znajdować będą się w zajezdni (z możliwością pracy 2 razy 60 kW), ładowarki serwisowej;
  • konfigurację systemów informatycznych.

Aktualnie na składanie ofert MZK Opole czeka do 26 sierpnia. Termin realizacji zamówienia to 300 dni od zawarcia umowy.

Przypomnijmy, że w trakcie realizacji jest już projekt „Elektromobilne Opole – etap I”. W ramach tego zadania zakupiono 5 elektrycznych autobusów, które będą obsługiwały trasę linii 25. Dodatkowo w zajezdni zamontowane zostały trzy dwustanowiskowe ładowarki o mocy 12kW, a także pozostała infrastruktura – m.in. „suchy” transformator. Na ten cel otrzymaliśmy pieniądze z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w wysokości prawie 14 mln zł.

W ramach projektu „Elektromobilne Opole – etap II” do Opola trafi zaś 9 w pełni zeroemisyjnych autobusów. Zostanie także wybudowana odpowiednia infrastruktura. W ramach tego projektu elektryfikacji podlegać będą linie 3 i 11. Koszt tej inwestycji to prawie 34 miliony złotych, z czego 20 milionów pochodzi z dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach Programu Zielony transport Publiczny.