„Elektryki” wożą pasażerów

Autobus elektryczny

Cicho, płynnie i ekologicznie – równo o godzinie 5:12 na ulice Opola wyjechał pierwszy autobus elektryczny. Pierwszy przejazd odbył się na linii 25. Łącznie we flocie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego znalazło się 5 nowych autobusów elektrycznych marki Solaris. Każdy z nich może zabrać na pokład do 80 pasażerów. Pojazdy mają numery boczne zaczynające się od cyfry 8 i będą obsługiwały linie: 25 oraz 15. Na jednym ładowaniu przejadą do około 80 kilometrów. Autobusy będą ładowane w zajezdni, gdzie zamontowano trzy dwustanowiskowe ładowarki o mocy maksymalnej 120kW oraz na pętli przy ul. Prószkowskiej, gdzie znajduje się odwrócony pantograf.

Aby prowadzić takie pojazdy kilkunastu kierowców przeszło specjalne szkolenie. W ramach nauki teoretycznej i praktycznej poznali zasady obsługi autobusów elektrycznych, ładowarek i pantografu, a także dowiedzieli się, jak zachowywać się w sytuacjach nietypowych.

Nowe „elektryki” zostały zakupione w ramach projektu „Elektromobilne Opole – etap 1”. Na ten cel pozyskano dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w wysokości 14 milionów złotych. Koszt całego projektu to 21 milionów.